Texniki təhlükəsizlik ekspertizası
Texniki təhlükəsizlik haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən texniki təhlükəsizlik ekspertizası aşağıdakılara şamil olunur:
1.təhlükə potensiallı obyektin tikintisi, genişləndirilməsi, yenidən qurulması, texniki cəhətdən yeniləşməsi, konservasiyası və ləğvinə dair layihə sənədlərinə;
2.təhlükə potensiallı obyektdə istifadə olunan avadanlıq və texniki qurğulara;
3.təhlükə potensiallı obyektdəki bina və tikililərə
4.texniki təhlükəsizlik bəyannaməsi və təhlükə potensiallı obyektin istismarı ilə bağlı olan digər sənədlərə.
Hidrotexniki qurğuların təhlükəsizlik bəyannaməsinin ekspertizası Hidrotexniki qurğuların təhlükəsizliyi haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən həyata keçirilir.

Technical security expertise
Based on the Law of the Republic of Azerbaijan on technical security, technical security expertise applies to the following:
- Project documents on the construction, expansion, reconstruction, technical upgrade, conservation and cancellation of a potentially hazardous facility
- Equipment and technical facilities employed in a potentially hazardous object
- Buildings and structures in a potentially hazardous facility
- Technical safety declaration and other documents related to the operation of a potentially hazardous facility.
The examination of the safety declaration of hydrotechnical facilities is carried out in compliance with the Law of the Republic of Azerbaijan on the safety of hydrotechnical facilities.