Texniki təhlükəsizlik ekspertizası
Texniki təhlükəsizlik haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən texniki təhlükəsizlik ekspertizası aşağıdakılara şamil olunur:
1.təhlükə potensiallı obyektin tikintisi, genişləndirilməsi, yenidən qurulması, texniki cəhətdən yeniləşməsi, konservasiyası və ləğvinə dair layihə sənədlərinə;
2.təhlükə potensiallı obyektdə istifadə olunan avadanlıq və texniki qurğulara;
3.təhlükə potensiallı obyektdəki bina və tikililərə
4.texniki təhlükəsizlik bəyannaməsi və təhlükə potensiallı obyektin istismarı ilə bağlı olan digər sənədlərə.
Hidrotexniki qurğuların təhlükəsizlik bəyannaməsinin ekspertizası Hidrotexniki qurğuların təhlükəsizliyi haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən həyata keçirilir.

Экспертиза технической безопасности
В соответствии с Законом Азербайджанской Республики о технической безопасности экспертиза технической безопасности распространяется на:
1. проектная документация на строительство, расширение, реконструкцию, техническое перевооружение, консервацию и ликвидацию потенциально опасного объекта;
2. к оборудованию и техническим средствам, используемым на потенциально опасном объекте;
3. Здания и сооружения на объекте с потенциальной опасностью
4. декларацию технической безопасности и другие документы, связанные с эксплуатацией потенциально опасного объекта.
Проверка декларации безопасности гидротехнических сооружений осуществляется в соответствии с Законом Азербайджанской Республики о безопасности гидротехнических сооружений.