Təhlükəli yüklərin daşınması zamanı yaranmış mexaniki çöküntülər, çirklər, maye qaz daşınması zamanı pirofor çöküntülər, ayrı-ayrı düyünlərin normal işləməsinə mane olur və alışma, yanma, partlayış təhlükəsi yaradır.
Təhlükəni aradan qaldırmaq üçün dövrü olaraq təhlükəli yükləri daşıyan çənləri yumaq, buxarla emal etmək, çəndaxili səthlərə vizual baxış keçirmək, mümkün qüsurların aşkar edilməsi üçün texniki müayinənin aparılması olduqca vacibdir.
Yuma-deqazasiya işləri hansı hallarda zəruridir?
1.Özlülüyü yuxarı olan neft məhsulları şəffaf neft məhsulları ilə dəyişdirildikdə;
2.Daşınan şəffaf neft məhsullarının biri digəri ilə əvəz olunduqda;
3.Avtoçənə texniki şəhadətnamə verilməsi zamanı texniki müayinə aparıldıqda;
4.Çənin özündə və yaxud dəstləşdirici düyünlərində təmir-bərpa işləri aparıldıqda;
Əsas Hədəf
Təhlükəli yüklərin (neft məhsulları) və mayeləşdirilmiş təbii qazın daşınmasında təhlükəsizlik normalarının təmin olunması üçün yuma-deqazasiya və texniki müayinə işlərinin aparılması!
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən sənaye obyektlərində yeni texnologiyaların tətbiqi zamanı nəzarət fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması, təhlükə törədə biləcək halların qabaqcadan proqnozlaşdırılması, profilaktik tədbirlərin görülməsi istiqamətində ardıcıl işlər görülür.

Для чего нужны промывка и пропарка автоцистерн
Механические отложения, примеси, образующиеся при транспортировке опасных грузов, пирофорные отложения при транспортировке сжиженного газа препятствуют нормальной работе отдельных узлов и создают опасность воспламенения, горения, взрыва.
Для устранения опасности крайне важно периодически промывать цистерны, перевозящие опасные грузы, обрабатывать паром, проводить визуальный осмотр внутренних поверхностей цистерн, проводить технический осмотр на предмет выявления возможных дефектов.
В каких случаях необходимы промывочно-дегазационные работы?
1.При замене нефтепродуктов с повышенной вязкостью на чистые нефтепродукты;
2.Когда один из транспортируемых чистых нефтепродуктов заменяется другим;
3.При проведении технического осмотра при выдаче технического свидетельства на транспорт;
4.При проведении ремонтно-восстановительных работ в самом резервуаре или узлах сборки;
Основная Цель работы
Проведение промывочно-дегазационных и технических экспертиз для обеспечения норм безопасности при перевозке опасных грузов (нефтепродуктов) и сжиженного природного газа!
Специалистами Государственного научно-исследовательского института охраны труда и техники безопасности Государственного агентства по безопасному выполнению работ в промышленности и горному надзору Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) проводится последовательная работа по повышению эффективности контрольной деятельности при внедрении новых технологий на промышленных объектах, прогнозированию ситуаций, которые могут представлять опасность, принятию профилактических мер.