Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin (SİTGDMDA) Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən sənaye obyektlərində nəzarət fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması, təhlükə törədə biləcək halların qabaqcadan proqnozlaşdırılması, profilaktik tədbirlərin görülməsi və təhlükə potensiallı obyektlərdə, eləcə də sənayenin digər sahələrində çalışan işçilərin bilik səviyyələrinin artırılması istiqamətlərində məqsədyönlü, ardıcıl işlərin həyata keçirilməsi davam etdirilir.
Bu istiqamətdə görülən işlərlə tanış olmaq, həmçinin yeni texnologiyaların iş fəaliyyətinin əyani nümayişi üçün Elmi-Tədqiqat İnstitutuna və institutun xidmətedici istehsalat sahəsinə media nümayəndələri ilə birgə baxış keçirilib.
Mediatur zamanı institutun təlim-tədris fəaliyyəti ilə tanışlıq olub. Bildirilib ki, yüksək keyfiyyətli təmirdən sonra ən müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş təlim-tədris otaqlarının yerləşdiyi inzibati binada xalqımızın Ulu Öndəri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən foto-stend təşkil olunub. Tədris otaqları müasir tələblərə cavab verən kompüter, lövhə, proyektor və ekranla, eləcə də daxili şəbəkə və internet xətləri ilə təchiz edilib. Burada eyni vaxtda 90 nəfərdən çox iştirakçıya tədris keçilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb. İmtahan otağı xüsusi proqram təminatı vasitəsilə eyni anda 15 nəfərin imtahan verə biləcəyi şəkildə kompüter avadanlıqları ilə komplektləşdirilib.
Mediatur zamanı Elmi-Tədqiqat İnstitutunun şöbə müdiri Vüqar Xəlilov və laboratoriya müdiri Etibar Yusifli mətbuat nümayəndələrinə institutun fəaliyyəti barədə məlumat veriblər, institutun fəaliyyətində əsas məqsədin dağ-mədən sənayesində təhlükəsizliyin təmin olunması və təhlükəsizliyə dair məlumatları toplayaraq onları analiz etməkdən ibarət olduğunu bildiriblər.
Şöbə müdiri, həmçinin son zamanlar əldə edilən nailiyyətlərdən söz açaraq, institutun “ISO 9001 Keyfiyyət idarəetmə sistemi”, “İSO 14001 Ətraf mühitin mühafizəsi idarəetmə sistemi” və “İSO 45001 Sağlamlığın mühafizəsi”, “Əməyin təhlükəsizliyi idarəetmə sistemi” beynəlxalq sertifikatlarına layiq görüldüyü, eləcə də “AZS İSO 17020:2021 Uyğunluğun qiymətləndirilməsi. İnspeksiya həyata keçirən müxtəlif növ orqanların fəaliyyətinə dair tələblər” standartı üzrə akkreditasiyadan keçdiyi barədə məlumat verib.
Mediaturun sonunda agentliyin və institutun fəaliyyətinə dair film nümayiş olunub. Sonda jurnalistlərin sualları cavablandırılıb.

Experts at Azerbaijan State Scientific-Research Institute of Labour Protection and Safety Engineering at the State Agency for Safe Working in Industry and Mountain-Mining Control continue taking focused and consistent efforts in boosting control efficiency at industrial facilities, forecasting hazardous situations, taking preventive measures and increasing the expertise of staff working in potentially hazardous facilities, as well as other areas of industry.
Media representatives have visited the scientific-research institute the service production area at the institute to get familiar with the measures taken in this direction, as well as experience the new technologies at work.
They have also been introduced to the educational activities of the institute during the press tour. They got to see the photo-stand dedicated to life and work of National Leader Heydar Aliyev in the administrative building, which hosts the brand new training rooms, equipped with the latest equipment after high-quality repair works. The training classrooms are equipped with computers, boards, projectors, and monitors that meet modern requirements, as well as local and internet networks. All conditions have been created to accommodate and teach 90 people at the same time. The exam room is equipped with computers, which allows 15 people to take exams simultaneous through special software.
Vugar Khalilov, head of department, and Etibar Yusifli, head of laboratory at the scientific-research institute told the media representatives about the functions of the institute and that the main objective of the institute is to ensure mining safety and collect and analyse data on safety.
The head of department also spoke of the recent achievements and told the journalists that the institute has been awarded ‘ISO 9001 Quality Management System’, ‘ISO 14001 Environmental Management System’, and ‘ISO 45001 Occupational Health and Safety Management System’ international certificates, and also been accredited according to the standard of ‘AZS ISO 17020:2021 Conformity assessment. Requirements for accreditation bodies accrediting conformity assessment bodies’.
The journalists then watched a film on the activities of the agency and the institute. The press tour finished with a Q&A session with the media representatives.