Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin (SİTGDMDA) Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən sənaye obyektlərində nəzarət fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması, təhlükə törədə biləcək halların qabaqcadan proqnozlaşdırılması, profilaktik tədbirlərin görülməsi və təhlükə potensiallı obyektlərdə, eləcə də sənayenin digər sahələrində çalışan işçilərin bilik səviyyələrinin artırılması istiqamətlərində məqsədyönlü, ardıcıl işlərin həyata keçirilməsi davam etdirilir.
Bu istiqamətdə görülən işlərlə tanış olmaq, həmçinin yeni texnologiyaların iş fəaliyyətinin əyani nümayişi üçün Elmi-Tədqiqat İnstitutuna və institutun xidmətedici istehsalat sahəsinə media nümayəndələri ilə birgə baxış keçirilib.
Mediatur zamanı institutun təlim-tədris fəaliyyəti ilə tanışlıq olub. Bildirilib ki, yüksək keyfiyyətli təmirdən sonra ən müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş təlim-tədris otaqlarının yerləşdiyi inzibati binada xalqımızın Ulu Öndəri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən foto-stend təşkil olunub. Tədris otaqları müasir tələblərə cavab verən kompüter, lövhə, proyektor və ekranla, eləcə də daxili şəbəkə və internet xətləri ilə təchiz edilib. Burada eyni vaxtda 90 nəfərdən çox iştirakçıya tədris keçilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb. İmtahan otağı xüsusi proqram təminatı vasitəsilə eyni anda 15 nəfərin imtahan verə biləcəyi şəkildə kompüter avadanlıqları ilə komplektləşdirilib.
Mediatur zamanı Elmi-Tədqiqat İnstitutunun şöbə müdiri Vüqar Xəlilov və laboratoriya müdiri Etibar Yusifli mətbuat nümayəndələrinə institutun fəaliyyəti barədə məlumat veriblər, institutun fəaliyyətində əsas məqsədin dağ-mədən sənayesində təhlükəsizliyin təmin olunması və təhlükəsizliyə dair məlumatları toplayaraq onları analiz etməkdən ibarət olduğunu bildiriblər.
Şöbə müdiri, həmçinin son zamanlar əldə edilən nailiyyətlərdən söz açaraq, institutun “ISO 9001 Keyfiyyət idarəetmə sistemi”, “İSO 14001 Ətraf mühitin mühafizəsi idarəetmə sistemi” və “İSO 45001 Sağlamlığın mühafizəsi”, “Əməyin təhlükəsizliyi idarəetmə sistemi” beynəlxalq sertifikatlarına layiq görüldüyü, eləcə də “AZS İSO 17020:2021 Uyğunluğun qiymətləndirilməsi. İnspeksiya həyata keçirən müxtəlif növ orqanların fəaliyyətinə dair tələblər” standartı üzrə akkreditasiyadan keçdiyi barədə məlumat verib.
Mediaturun sonunda agentliyin və institutun fəaliyyətinə dair film nümayiş olunub. Sonda jurnalistlərin sualları cavablandırılıb.

В Научно-исследовательском институте охраны труда и техники безопасности МЧС местными представителями СМИ был организован МедиаТур
06 Июль, 2022
Специалисты Азербайджанского Государственного научно-исследовательского института охраны труда и техники безопасности Государственного агентства по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Министерства по чрезвычайным ситуациям (SITQDMDA) проводят целенаправленную работу по повышению эффективности надзорной деятельности на промышленных объектах, прогнозированию опасных ситуаций, принятию профилактических мер и повышению уровня знаний работников, работающих на объектах с потенциально опасным потенциалом, а также в других отраслях промышленности., последовательная работа продолжается.
Для ознакомления с работой, проделанной в этом направлении, а также для наглядной демонстрации деятельности новых технологий был проведен совместный осмотр научно-исследовательского института и обслуживающего производства института с представителями СМИ.
Во время медиатуры состоялось знакомство с учебно-учебной деятельностью института. Было отмечено, что после качественного ремонта в административном здании, где расположены учебно-учебные комнаты, оснащенные самым современным оборудованием, был организован фото-стенд, отражающий жизнь и деятельность великого лидера нашего народа Гейдара Алиева. Учебные комнаты оснащены отвечающими современным требованиям компьютерами, досками, проекторами и экранами, а также внутренней сетью и интернет-линиями. Здесь созданы все условия для одновременного прохождения обучения более 90 участников. Экзаменационный зал укомплектован компьютерным оборудованием таким образом, что с помощью специального программного обеспечения одновременно могут сдавать экзамены 15 человек.
В ходе медиатура заведующий отделом Научно-исследовательского института Вугар Халилов и заведующий лабораторией Этибар Юсифли проинформировали представителей прессы о деятельности института, отметив, что основной целью деятельности института является сбор и анализ информации о безопасности и обеспечении безопасности в горнодобывающей промышленности.
Руководитель отдела также рассказал о последних достижениях, отметив, что институт удостоен международных сертификатов “система менеджмента качества ISO 9001”, “система управления охраной окружающей среды ISO 14001”, “охрана здоровья ISO 45001”, “система управления безопасностью труда”, а также “AZS ISO 17020:2021 оценка соответствия". Требования к деятельности различных органов, осуществляющих инспекцию".
В конце мероприятия был показан фильм о деятельности агентства и Института. В заключение он ответил на вопросы журналистов.