"Təhlükəsiz məktəb": Qarabağ məktəblərində şagirdlər üçün təlimlər
14-18 aprel tarixlərində Fövqəladə Hallar Nazirliyi Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Elm və Təhsil Nazirliyi, həmçinin “Azərbaycan Sənaye Təhlükəsizliyi” İctimai Birliyinin (AİSA) birgə təşkilatçılığı ilə “Təhlükəsiz məktəb” sosial layihəsi çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yerləşən bir sıra ümumtəhsil müəssisələrində maarifləndirici təlimlər təşkil olunub.
İnstitut tərəfindən artıq üç ilə yaxındır icra olunan bu layihə çərçivəsində Ağdərə rayonu Talış kənd tam orta məktəbində, Xankəndi şəhəri 4 nömrəli tam orta məktəbdə, Xocalı şəhəri 1 nömrəli tam orta məktəbdə, Şuşa şəhəri 1 nömrəli tam orta məktəbdə və Laçın şəhəri 2 nömrəli tam orta məktəbdə təlimlər həyata keçirilib.
Layihənin məqsədi məktəblilərdə təhlükəsizlik mədəniyyətini formalaşdırmaq, fövqəladə hallarda düzgün davranış vərdişlərini aşılamaq və onların risklərə qarşı hazırlıq səviyyəsini artırmaqdır.
Təlimlərdə şagirdlər, müəllimlər və məktəb rəhbərliyi iştirak edib.
Tədbirlərdən əvvəl, azad edilmiş ərazilərdə şəhidlərimizin məzarları ziyarət olunub, Vətən yolunda canlarını fəda edənlərə ehtiram göstərilib.
Təlimlərin nəzəri hissəsində Fövqəladə Hallar Nazirliyinin mütəxəssisləri tərəfindən şagirdlərə qaz və elektrik təhlükəsizliyi, yanğın tədbirləri, mina təhlükəsindən qorunma və ilkin tibbi yardım barədə məlumat verilib. Praktiki mərhələdə şərti fövqəladə hadisə baş verib, məktəblilər təxliyə edilib, ilkin yardım göstərilib və "fəsadlar" aradan qaldırılıb.
Bu mərhələ uşaqlarda komanda ilə işləmə və fövqəladə hallara hazırlığı gücləndirib. Təlimlərin sonunda fəal iştirak edən şagirdlərə, məktəb rəhbərlərinə və müəllim heyətinə təşəkkürnamələr və sertifikatlar təqdim olunub.
“Təhlükəsiz məktəb” layihəsi, sadəcə bir tədbirlər toplusu deyil – bu, uşaqların həyatını qorumağa yönəlmiş strateji yanaşmadır. Çünki hər bir məktəbli – sabahın vətəndaşıdır, hər bir uşaq – təhlükəsiz və sağlam gələcəyimizin daşıyıcısıdır.
Fövqəladə Hallar Nazirliyi gələcəkdə də bu istiqamətdə ardıcıl və sistemli tədbirlərini davam etdirməkdə qərarlıdır. Məqsəd aydındır: təhlükəsiz cəmiyyət, təhlükəsiz məktəb, təhlükəsiz həyat.

"Safe School": Training Sessions for Students in Karabakh Schools
From April 14 to 18, the State Agency for Supervision of Safe Work in Industry and Mountain-Mining Control under the Ministry of Emergency Situations of Azerbaijan, in cooperation with the State Scientific Research Institute of Labor Protection and Safety Equipment, the Ministry of Science and Education, and the "Azerbaijan Industrial Safety" Public Union (AISA), organized educational training sessions in a number of general education institutions located in the liberated territories, within the framework of the "Safe School" social project.
As part of this project, which has been implemented by the Institute for nearly three years, training sessions were conducted at the Talish village secondary school in the Aghdara district, Secondary School No. 4 in the city of Khankendi, Secondary School No. 1 in the city of Khojaly, Secondary School No. 1 in the city of Shusha, and Secondary School No. 2 in the city of Lachin.
The aim of the project is to cultivate a culture of safety among schoolchildren, instill correct behavior habits during emergencies, and enhance their preparedness against risks. The trainings involved students, teachers, and school management.
Prior to the events, the graves of martyrs on the liberated lands were visited, and respects were paid to those who sacrificed their lives for the Motherland.
During the theoretical part of the training, specialists from the Ministry of Emergency Situations provided information to students about gas and electrical safety, fire safety measures, mine threat protection, and basic first aid.
In the practical part, a simulated emergency incident was carried out, during which students were evacuated, first aid was provided, and the "consequences" were eliminated. This stage strengthened teamwork skills and emergency preparedness among the children.
At the end of the training sessions, letters of appreciation and certificates were awarded to the active students, school administrators, and teaching staff.
The "Safe School" project is not merely a set of events — it is a strategic approach aimed at protecting children's lives. Every schoolchild is a citizen of tomorrow, and every child is a bearer of a safe and healthy future.
The Ministry of Emergency Situations remains committed to continuing its systematic and consistent efforts in this direction. The goal is clear: a safe society, a safe school, a safe life.