AzDƏMTTETİ-nin böyük elmi işçisi, doktorant, Qurban Müşfiq oğlu Məmmədovun “Obyektlərin ikiölçülü binar təsvirlərinin miqyasdan və fırlanmadan invariant olaraq tanınması” adlı məqaləsi Azərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyinin xəbərləri (Cild 25 №2) jurnalında dərc olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyinin xəbərləri jurnalı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının tövsiyə etdiyi nəşrlər siyahısındadır. Elmi-tədqiqat işi jurnalın İnformasiya-Ölçmə Sistemləri bölməsinə aiddir və Təsvirləri Tanıma sahəsindən bəhs edir.
Elmi-tədqiqat işinin məqsədi oxşar və ya yaxın obyektlərin tanınması zamanı obyektlərin fırlanma və miqyas dəyişməsinə invariant tanınma səhihliyinin artırılmasıdır. Buna görə də obyektlərin affin çevrilmələrinə invariant olan alqoritm təklif edilib. Təklif olunan metodika hava hücumundan müdafiə sistemlərində tətbiq oluna bilər.

Опубликована статья старшего научного сотрудника Института
Статья старшего научного сотрудника азгемти, докторанта Мамедова Гурбана Мушфиг оглы “распознавание двумерных двоичных изображений объектов как инвариантов без масштабирования и вращения” опубликована в журнале "Новости Национального аэрокосмического агентства Азербайджана" (Том 25 №2).
Отметим, что журнал Новости Национального аэрокосмического агентства Азербайджана входит в перечень изданий, рекомендованных Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики. Научно-исследовательская работа относится к разделу информационно-измерительных систем журнала и относится к области распознавания образов.
Целью научно-исследовательской работы является повышение достоверности инвариантного распознавания вращения и изменения масштаба объектов при распознавании сходных или близких объектов. Поэтому был предложен алгоритм, инвариантный аффинным преобразованиям объектов. Предложенная методика может применяться в системах ПВО.