AzDƏMTTETİ-nin böyük elmi işçisi, doktorant, Qurban Müşfiq oğlu Məmmədovun “Obyektlərin ikiölçülü binar təsvirlərinin miqyasdan və fırlanmadan invariant olaraq tanınması” adlı məqaləsi Azərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyinin xəbərləri (Cild 25 №2) jurnalında dərc olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyinin xəbərləri jurnalı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının tövsiyə etdiyi nəşrlər siyahısındadır. Elmi-tədqiqat işi jurnalın İnformasiya-Ölçmə Sistemləri bölməsinə aiddir və Təsvirləri Tanıma sahəsindən bəhs edir.
Elmi-tədqiqat işinin məqsədi oxşar və ya yaxın obyektlərin tanınması zamanı obyektlərin fırlanma və miqyas dəyişməsinə invariant tanınma səhihliyinin artırılmasıdır. Buna görə də obyektlərin affin çevrilmələrinə invariant olan alqoritm təklif edilib. Təklif olunan metodika hava hücumundan müdafiə sistemlərində tətbiq oluna bilər.

Article by Senior Researcher at the Institute Published
The article on ‘Recognition of two-dimensional binary images of objects invariant in scale and rotation’ by Gurban Mammadov Mushfig oghlu – PhD candidate, sernios researcher at AzDƏMTTETİ – has been published in Azerbaijan National Aerospace Agency news magazine (Volume 25, number 2).
The magazine is included in the list of publications recommended by the High Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan. The research paper was published under Information Measurement Systems section of the magazine and explores the field of Image Recognition.
The main objective of the publication is to increase the recognition accuracy invariant of rotation and scale changes of objects during the recognition of similar and close objects. Therefore, it proposes an algorithm invariant to affine object transformations. The proposed methodology can be applied in air defence system.