“Hündürlükdə iş zamanı texniki təhlükəsizlik Qaydaları”
2016-cı il 24 oktyabr tarixində Respublikamızda "Hündürlükdə iş zamanı texniki təhlükəsizlik Qaydaları" qüvvəyə minib. Bu qaydalar hündürlükdə işlərin təşkili və həyata keçirilməsi zamanı işlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsini tənzimləyir.
Qaydaların tələbləri hündürlükdə görülən bütün işlərə, bu işləri həyata keçirən işçilərə, həmçinin həmin işçilərlə əmək müqaviləsi bağlamış təşkilat-hüquqi formasından asılı olmayaraq bütün hüquqi və fiziki şəxslərə şamil edilir.
Hündürlükdə görülən işlərə aşağıdakılar aiddir:
- işçinin 1,8 m və daha çox hündürlükdən yıxılma təhlükəsi ilə əlaqədar risklərin mövcud olduğu işlər;
- işçinin üfüqi səthə nisbətən mailliyi 75 dərəcədən çox olan nərdivanla (pilləkənlə) 5 m-dən çox hündürlüyə qalxması və ya hündürlükdən enməsi zamanı görülən işlər;
- hündürlüyü 1,8 m-dən çox olan hasarlanmamış yerdən 2 m-ə yaxın məsafədə yerləşən, eləcə də qoruyucu hasarının hündürlüyü 1,1 m-dən kiçik olan meydançalarda görülən işlər;
- su səthinin, çıxıntılı əşyaların, maşın və ya mexanizmlərin üzərində yerinə yetirilməsi zamanı, işçinin 1,8 m-dən az hündürlükdən yıxılması mükünlüyü ilə əlaqədar olan risklərin mövcud olduğu işlər.
Qaydaların tələbinə əsasən hündürlükdə işlərə buraxılmazdan öncə işçilərə hündürlükdə işlərin təhlükəsiz yerinə yetirilməsinin metod və üsulları öyrədilməli, bilik yoxlamasından keçməlidirlər. Bilik yoxlamasından keçmiş işçilərə qaydalara uyğun hündürlükdə işlərə buraxılış haqqında vəsiqə təqdim edilir. Bilik yoxlamasından keçməyən və müvafiq vəsiqəsi olmayan işçilər hündürlükdə işlərə buraxılmırlar.
Sizi Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyi Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunda təşkil edilmiş “Hündürlükdə iş zamanı texniki təhlükəsizlik” təlimlərinə dəvət edirik.

Technical safety regulations while working at heights’ gained force in the country on 24 October in 2016. These rules regulate safety of conduct while organizing and working at heights.
These requirements apply to all works performed at height, to employees who are engaged in these works, as well as to all legal entities and individuals, regardless of their organization and legal form, who have an employment contract with those employees.
Works performed at height include:
- jobs with danger of falling from a height of 1.8 m or more
- jobs performed by a worker ascending or descending to and from a height of over 5 m with a ladder (staircase) with an inclination of more than 75 degrees in relation to horizontal surface
- jobs carried out at a distance of 2 meters from unfenced areas at a height of over 1.8 or areas where the protective fence is less than 1.1 meter high
- jobs with a risk of falling from a height of 1.8m or less performed on water surface, on protruding objects or on machines and mechanisms.
The rules require that all employees must be trained on methods and techniques of safe conduct at height and pass a test before being allowed to work at heights. Employees who pass the test are given an admission licence to work at heights. Those, who do not pass the test and do not have the appropriate licence, are not allowed to work at height.
We invite you to ‘Technical Safety Regulations While Working at Height’ training course at the Azerbaijan State Scientific-Research Institute of Labour Protection and Safety Engineering at the State Agency for Safe Working in Industry and Mountain-Mining Control under the Ministry of Emergencies of the Republic of Azerbaijan.