Fövqəladə Hallar Nazirliyi “ASAN xidmət”də fəaliyyətə başlayıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar uzrə Dövlət Agentliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyi (Agentlik) və FHN-in Rəqəmsal texnologiyalar və innovasiyaların inkişafı Baş idarəsinin birgə əməkdaşlığı nəticəsində “ASAN xidmət”də sahibkarlara Agentlik tərəfindən xidmətlərin təqdim olunmasına başlanılıb.
Belə ki, ilkin mərhələdə sahibkarlar yeni fəaliyyətə başlamış Bakı şəhəri 7 saylı “ASAN xidmət” mərkəzində Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyi tərəfindən göstərilən iki xidmətdən yararlana biləcəklər. Sahibkarlar mərkəz vasitəsilə “Təhlükə potensiallı obyektlərin dövlət reyestrində qeydiyyatdan keçirilməsi haqqında Çıxarış”ı və mülki dövriyyəsi məhdudlaşdırılmış əşyaların (partlayıcı maddələrin və qurğuların; tezalışan maddələrin və pirotexniki məmulatların) dövriyyəsinə “Xüsusi icazə”ni əldə edə bilərlər.
Prosesin tədricən Bakı şəhəri və regionlarda fəaliyyət göstərən digər mərkəzlərdə də həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Növbəti mərhələdə isə təqdim olunan xidmətlərin sayının artırılması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, sözügedən xidmətlərin “ASAN xidmət” mərkəzi vasitəsilə həyata keçirilməsi şəffaflığın artırılmasını, prosesin asanlaşdırılmasını və sahibkar məmnunluğunun yüksəldilməsini təmin edəcək.

Ministry of Emergencies Starts to Operate at ‘ASAN Xidmət’
As a result of the joint cooperation of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, the State Agency for Safe Working in Industry and Mountain-Mining Control of the Ministry of Emergency Situations and MES Main Department for Development of Digital Technologies and Innovations, the Agency started providing services to entrepreneurs at “ASAN Xidmət”.
Thus, at the initial stage, entrepreneurs will be able to benefit from two services provided by the State Agency for Safe Working in Industry and Mountain-Mining Control of the Ministry of Emergency Situations at the newly opened "ASAN Xidmət" centre Number 7 in Baku.
Through the centre, entrepreneurs can obtain the "Excerpt on the registration of potentially hazardous facilities in the state register" and the "Special permit" for the circulation of items (explosive substances and devices; combustible substances and pyrotechnic items) with restricted civil circulation.
It is planned to gradually implement the process at other centres operating in Baku city and regions. Plans for the following stage is to increase the number of provided services.
It should be noted that the implementation of these services through the "ASAN Xidmət" centre will increase transparency, facilitate the process and improve entrepreneur satisfaction.