Fövqəladə Hallar Nazirliyi “ASAN xidmət”də fəaliyyətə başlayıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar uzrə Dövlət Agentliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyi (Agentlik) və FHN-in Rəqəmsal texnologiyalar və innovasiyaların inkişafı Baş idarəsinin birgə əməkdaşlığı nəticəsində “ASAN xidmət”də sahibkarlara Agentlik tərəfindən xidmətlərin təqdim olunmasına başlanılıb.
Belə ki, ilkin mərhələdə sahibkarlar yeni fəaliyyətə başlamış Bakı şəhəri 7 saylı “ASAN xidmət” mərkəzində Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyi tərəfindən göstərilən iki xidmətdən yararlana biləcəklər. Sahibkarlar mərkəz vasitəsilə “Təhlükə potensiallı obyektlərin dövlət reyestrində qeydiyyatdan keçirilməsi haqqında Çıxarış”ı və mülki dövriyyəsi məhdudlaşdırılmış əşyaların (partlayıcı maddələrin və qurğuların; tezalışan maddələrin və pirotexniki məmulatların) dövriyyəsinə “Xüsusi icazə”ni əldə edə bilərlər.
Prosesin tədricən Bakı şəhəri və regionlarda fəaliyyət göstərən digər mərkəzlərdə də həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Növbəti mərhələdə isə təqdim olunan xidmətlərin sayının artırılması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, sözügedən xidmətlərin “ASAN xidmət” mərkəzi vasitəsilə həyata keçirilməsi şəffaflığın artırılmasını, prosesin asanlaşdırılmasını və sahibkar məmnunluğunun yüksəldilməsini təmin edəcək.

Министерство по чрезвычайным ситуациям начало работу в “ASAN Хидмят”
В результате совместного сотрудничества Государственного агентства по обслуживанию граждан и социальных инноваций при Президенте Азербайджанской Республики, Государственного Агентства по Безопасному Выполнению работ в Промышленности и Горному Надзору Министерства по Чрезвычайным Ситуациям и Главного управления развития цифровых технологий и инноваций МЧС, агентство начало предоставление услуг предпринимателям в “ASAN xidmət”.
Таким образом, на начальном этапе предприниматели смогут воспользоваться двумя услугами, предоставляемыми Государственным Агентством по Промышленному и Горному Надзору Министерства по Чрезвычайным Ситуациям в недавно открывшемся Центре “ASAN Xidmet” № 7 города Баку. Предприниматели могут получить через центр”выписку о регистрации в государственном реестре потенциально опасных объектов “и”специальное разрешение " на оборот предметов с ограниченным гражданским оборотом (взрывчатых веществ и устройств; взрывчатых веществ и пиротехнических изделий).
Процесс планируется постепенно осуществлять в городе Баку и других центрах, действующих в регионах. На следующем этапе предполагается увеличить количество предоставляемых услуг.
Отметим, что реализация указанных услуг через центр” ASAN Service " обеспечит повышение прозрачности, упрощение процесса и повышение удовлетворенности предпринимателей.