FHN-in Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyi növbəti seminar-müşavirə keçirib
25 Noyabr, 2026
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə Ağdam rayonu, Quzanlı qəsəbəsində “Əməyin təhlükəsizliyi - iş prosesində işçilərin həyatını və sağlamlığını qoruyan sistemdir” mövzusunda seminar-müşavirə keçirilib. Seminar-müşavirə təhlükə potensiallı obyektlərin istismarı ilə məşğul olan müxtəlif sənaye müəssisələrində texniki təhlükəsizliyin təmin edilməsinin təhlili və qabaqlayıcı-profilaktik tədbirlərin görülməsi məqsədilə təşkil olunub.
Tədbirdə Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin məsul əməkdaşları, FHN-in Qarabağ Regional Mərkəzinin əhatə etdiyi ərazidə fəaliyyət göstərən yerli icra hakimiyyətlərinin nümayəndələri, sənayenin müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Agentliyin rəis müavini Piri Quluzadə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi ilə ölkədə həyata keçirilən mütərəqqi iqtisadi siyasətin əhəmiyyətindən, dövlət başçısı tərəfindən sahibkarlara, o cümlədən sənaye sahələrində fəaliyyət göstərən iş adamlarına göstərilən xüsusi diqqət və qayğıdan danışıb. Rəis müavini sənaye müəssisələrində texniki təhlükəsizliyin təmin edilməsinin vacibliyini qeyd edərək, bu sahədə qabaqlayıcı-profilaktik tədbirlərin görülməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Daha sonra Agentliyin Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun baş mütəxəssisi Nəsib Nəsibov sənayedə təhlükəsizliyin sistemli araşdırılması və texniki təhlükəsizliyin təmin olunmasında əsas istiqamətlərdən danışıb, sənaye sahələrində texniki təhlükəsizliyin tənzimlənməsində istifadə olunan qaydalar, təlimatlar, normativ-texniki sənədlər barədə iştirakçılara məlumat verib.
Tədbirdə Agentliyin Kimya, neft-kimya və neft-qaz emalı sənayesində işlərin təhlükəsiz görülməsinə nəzarət müfəttişliyinin rəisi Eltun Həsənov, Yerin təkinin mühafizəsi və dağ-mədən nəzarəti müfəttişliyinin rəisi Şahin Qaçabəyov, Maye və təbii qaz obyektlərində işlərin təhlükəsiz görülməsinə nəzarət müfəttişliyinin rəis vəzifəsini müvəqqəti icra edən Eldar Əhmədov, Təhlükə potensiallı obyektlərin dövlət reyestri şöbəsinin müdiri Namik İsmayılov, Qazan, qaldırıcı və energetika qurğularında işlərin təhlükəsiz görülməsinə nəzarət müfəttişliyinin baş məsləhətçi-baş müfəttişi Aşir Məmmədov və digər çıxış edənlər texniki təhlükəsizliklə bağlı mövcud problemlərdən söz açıb, bədbəxt hadisələrin qarşısının vaxtında alınması üçün zəruri olan qabaqlayıcı-profilaktik tədbirlər barədə təkliflər səsləndiriblər.

The State Agency for Safe Conduct of Work in Industry and Mining Control of the Ministry of Foreign Affairs held another seminar-deliberation
A seminar-deliberation on "Labor safety is a system that protects the life and health of workers in the work process" was held in Guzanli settlement, Aghdam region, under the organization of the State Agency for Safe Conduct of Work in Industry and Mining Control of the Ministry of Emergency Situations. The seminar-deliberation was organized in order to analyze the provision of technical safety in various industrial enterprises engaged in the operation of potentially dangerous objects and to take preventive measures.
Responsible employees of the State Agency for Safe Conduct of Works in Industry and Mining Control, representatives of local executive authorities operating in the area covered by the Karabakh Regional Center of the MES, businessmen operating in various fields of industry took part in the event.
Piri Guluzade, Deputy Head of the Agency, who opened the event with his opening speech, spoke about the importance of the progressive economic policy implemented in the country under the wise leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, and the special attention and care shown by the head of state to entrepreneurs, including businessmen operating in industries. The deputy chief noted the importance of ensuring technical safety in industrial enterprises and emphasized the need to take preventive measures in this field.
Then Nasib Nasibov, the chief specialist of the Agency's Azerbaijan State Labor Protection and Safety Technical Scientific Research Institute, spoke about the main directions in the systematic investigation of safety in industry and ensuring technical safety, and informed the participants about the rules, instructions, regulatory and technical documents used in the regulation of technical safety in industrial areas. .
At the event, Eltun Hasanov, head of the agency's inspection for the safe performance of works in the chemical, petrochemical and oil-gas processing industries, Shahin Gachabeyov, the head of the subsoil protection and mining control inspectorate, acting head of the inspectorate for the safe performance of works in liquid and natural gas facilities, were present at the event. Eldar Ahmadov, Namik Ismayilov, Head of the Department of the State Register of Potentially Dangerous Objects, Ashir Mammadov, Chief Advisor-Chief Inspector of the Inspectorate for the Safe Conduct of Works in Boilers, Hoisting and Power Plants, and other speakers talked about the current problems related to technical safety, and the need for timely prevention of accidents. have voiced suggestions about preventive measures.