16 dekabr 1991-ci il tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyev dünya Azərbaycanlılarının birliyini yaratmağın əhəmiyyətini nəzərə alaraq dekabrın 31-ni Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan etdi.
Bu gün bayram dünyanın 70-dən çox ölkəsində yaşayan 50 milyondan artıq azərbaycanlılarla əlaqələr qurmaq, onlar arasında birlik və həmrəylik yaratmaqda mühüm rol oynayır. Həmrəylik Gününü hətta milliyyətcə azərbaycanlı olmayıb, lakin Azərbaycanda doğulub böyümüş, Azərbaycan əsilli diaspor nümayəndələri də qeyd edirlər.

On December 16, 1991, the chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic Heydar Aliyev taking into consideration the importance of solidarity of Azerbaijanis, declared the 31st of December as the day of Solidarity of the World Azerbaijanis.
Today, the holiday plays an important role in establishing relations with more than 50 million Azerbaijanis living in more than 70 countries of the world, creating unity and solidarity among them. Solidarity Day is also celebrated by representatives of the Azerbaijani diaspora, who were not Azerbaijanis by nationality, but were born and grown up in Azerbaijan.