16 dekabr 1991-ci il tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyev dünya Azərbaycanlılarının birliyini yaratmağın əhəmiyyətini nəzərə alaraq dekabrın 31-ni Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan etdi.
Bu gün bayram dünyanın 70-dən çox ölkəsində yaşayan 50 milyondan artıq azərbaycanlılarla əlaqələr qurmaq, onlar arasında birlik və həmrəylik yaratmaqda mühüm rol oynayır. Həmrəylik Gününü hətta milliyyətcə azərbaycanlı olmayıb, lakin Azərbaycanda doğulub böyümüş, Azərbaycan əsilli diaspor nümayəndələri də qeyd edirlər.

День солидарности азербайджанцев мира
16 декабря 1991 года председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Гейдар Алиев, учитывая важность объединения азербайджанцев мира, объявил 31 декабря Днем солидарности азербайджанцев мира.
Сегодня праздник играет важную роль в налаживании связей с более чем 50 миллионами азербайджанцев, проживающих в более 70-и стран мира, создании единства и солидарности между ними. День Солидарности отмечают даже те, кто не является по национальности азербайджанцами, родившиеся и выросшие в Азербайджане, являющиеся выходцами из Азербайджана представители диаспоры.