28 aprel – Ümumidünya Əməyin mühafizəsi günü
Ümumidünya Əməyin mühafizəsi günü Azərbaycanda  2003-cü ildən Beynəlxalq əmək təşkilatının köməyi ilə ölkədə əməyin mühafizəsi mədəniyyəti ideyalarını təbliğ etməyə başladığı vaxtdan bəri hər il aprelin 28-də qeyd edilir.
Bu baxımdan Müstəqil Azərbaycan Respublikasının elmi-texniki tərəqqisi yolunda xüsusi yeri və rolu olan, qocaman elm ocaqlarından biri Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutu yarandığı vaxtdan insan amilini əsas götürərək əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası üzrə ixtisaslaşmaqla böyük inkişaf yolu keçmişdir.
İnstitut hər bir zaman istehsalat sahələrində işçilərin sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitinin təmin olunması üçün böyük işlər həyata keçirmiş və keçirməkdədir.
Bu sahə üzrə İnstitutun Sənayedə Sanitariya və gigiyena  laboratoriyasının mütəxəsisləri tərəfindən daim iş yerlərinin atestasiyası həyata keçirilir.
Burada əsas məqsəd iş yerlərində insanların sağlamlığına zərər vura biləcək amillərin vaxtında aşkar edilməsi və qarşısının alınması üçün görüləcək tədbirlərin müəyyən edilməsidir. Eyni zamanda praktiki işlərin həyata keçirilməsi ilə yanaşı istehsalat sahələrində müvafiq peşələrə uyğun olaraq Əməyin mühafizəsi üzrə İnstitut tərəfindən hazırlanmış Qaydalar, Təlimatlar işçilərin maarifləndirilməsində əsas rol oynayır.
İnstitut Əməyin Mühafizəsi üzrə müasir tələblərə cavab verən Beynəlxalq norma və standartların tətbiq olunmasında Beynəlxalq şirkətlərlə daim əməkdaşlıq edir və hər zaman olduğu kimi novator rolunu oynayır.
Ümumidünya Əməyin mühafizəsi günü  Respublikanın şəhər və rayonlarında qeyd olunduğu kimi, 28 aprel tarixi İnstitutda da xüsusi gün olaraq proqram çərçivəsində təntənəli sürətdə qeyd olunur.

28 апреля - Всемирный День охраны труда
Всемирный день охраны труда отмечается в Азербайджане ежегодно 28 апреля, начиная с 2003 года, когда Международная организация труда начала с его помощью продвигать идеи культуры охраны труда.
С этой точки зрения Азербайджанский государственный научно-исследовательский институт охраны труда и техники безопасности, занимающий особое место и роль на пути научно-технического прогресса Независимой Азербайджанской Республики, с момента своего создания прошел большой путь развития, специализирующихся в области охраны труда и техники безопасности, взяв за основу человеческий фактор.
Институт всегда проводил и проводит большую работу по обеспечению здоровых и безопасных условий труда работников производственных помещений.
Специалисты лаборатории производственной санитарии и гигиены института постоянно проводят аттестацию рабочих мест.
Основной целью здесь является определение мер, которые необходимо принять для своевременного выявления и предупреждения факторов, которые могут причинить вред здоровью людей на рабочих местах. При этом, помимо выполнения практической работы, ключевую роль в обучении работников играют Правила и Инструкции, подготовленные институтом охраны труда по соответствующим профессиям в производственных сферах.
Институт постоянно сотрудничает с международными компаниями по внедрению международных норм и стандартов, отвечающих современным требованиям охраны труда и, как всегда, выступает в роли новатора.
28 апреля - Международный день охраны труда отмечается в институте как особый день в рамках программы, так как отмечается в городах и районах республики.