İnstitutun 2022-ci il fəaliyyətinə dair illik yekun hesabat
17 mart 2023-cü il tarixdə İnstitutun 2022-ci il fəaliyyətinə dair yekun hesabatı və Novruz bayramı ilə əlaqədar bütün əməkdaşların iştirakı ilə yığıncaq keçirilmişdir.
İnstitutun direktoru Məmməd Bağır-zadə iclası açıq elan edərək, hesabatların təqdim olunması üçün İnstitutun aidiyyəti şəxslərinə söz vermişdir.
İnstitutun baş mühəndisi Saməddin Qəhrəmanov, baş mütəxəssis Elçin Orucov çıxış edərək, əvvəlki illərlə müqayisədə 2022-ci ildə İnstitutun fəaliyyətində xeyli yüksəliş olduğunu, həm maddi-texniki bazanın möhkəmləndirilməsi, həm də təmir-yenidənqurma işləri sahəsində əsaslı dönüş əldə edildiyini diqqətə çatdırmışdır.
İnstitutun direktor müavini Pənah Süleymanov öz çıxışında 2023-cü ilin Ulu Öndər Heydər Əliyev ili olduğunu vurğulamış, bu ölməz dahi şəxsiyyətin müasir Azərbaycan Respublikasının daxili və xarici siyasətində əvəzsiz rolu barədə, hazırda bu istiqamətdə onun davamçısı –ölkə Prezidenti, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin hərtərəfli, böyük xidmətləri haqda söz açmışdır.
Direktor müavini Kəramət Abdullayev də müzakirəyə çıxarılmış məsələlər barədə fikir  və mülahizələrini yığıncaq iştirakçıları ilə bölüşmüşdür.
Sonda İnstitutun direktoru Məmməd Bağır-zadə təqdim olunmuş hesabatları qənaətbəxş hesab edərək iclası bağlı elan etmişdir.

Report on the activities of the Institute for 2022-2023
On March 17, 2023, with the participation of all employees of the Institute, a meeting was held in connection with the report on the activities of the Institute for 2022-2023 and the Novruz holiday.
Opening the meeting, the Director of the Institute Mammad Bagir-zadeh gave the floor to the relevant persons of the Institute to present the relevant reports. Samaddin Kahramanov, the chief engineer of the Institute, and Elchin Orujov, the chief specialist, presented their reports and stated that the activities of the Institute for the years 2022-2023 were carried out at a very high level compared to the previous periods, and presented their extensive reports about the rapid works carried out in the renovation and modernization of the material and technical base of the Institute, as well as in the repair and reconstruction works, to the attention of the participants of the meeting headed by the Director.
The Deputy Director of the Institute Panah Suleymanov also delivered speech at the meeting. Informing the participants of the meeting about the announcement of 2023 as the year of the Great Leader Heydar Aliyev, P. Suleymanov spoke about the successful policy of the Great Leader Heydar Aliyev in the domestic and foreign policy of the modern Republic of Azerbaijan, as well as the current successful policy of his successor, Supreme Commander Ilham Aliyev. Later, Deputy Director Karamat Abdullayev also shared his thoughts with the participants of the event. At the end, Director Mammad Bagir-zadeh declared the meeting closed and said that the presented report was satisfactory and expressed his gratitude to the entire team.