12 dekabr - Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günüdür
Heydər Əlirza oğlu Əliyev 1923-cü il mayın 10-da Naxçıvanda anadan olub. 1944-cü ildən təhlükəsizlik orqanları sistemində çalışan Heydər Əliyev 1964-cü ildən Azərbaycan SSR Nazirlər Soveti yanında Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsi sədrinin müavini, 1967-ci ildən isə sədri vəzifəsində işləyib, general-mayor rütbəsinə qədər yüksəlib. Həmin illərdə o, Leninqradda xüsusi ali təhsil alıb, 1957-ci ildə isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin tarix fakültəsini bitirib. Azərbaycan SSR Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin 1969-cu il iyul plenumunda Heydər Əliyev Azərbaycan SSR Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi seçilib. 1982-ci ilin dekabrında Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun üzvü seçilən Heydər Əliyev SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifəsinə təyin edilib, SSRİ-nin rəhbərlərindən biri olub. Heydər Əliyev 1987-ci ilin oktyabrında Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun və baş katib Mixail Qorbaçovun yeritdiyi siyasi xəttə etiraz əlaməti olaraq, tutduğu vəzifələrdən istefa verib.
Heydər Əliyev 1990-cı ilin 20 yanvarında sovet qoşunlarının Bakıda törətdiyi qanlı faciə ilə əlaqədar ertəsi gün Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyində bəyanatla çıxış edərək, Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayətin təşkilatçıları və icraçılarının cəzalandırılmasını tələb edib. O, Dağlıq Qarabağda yaranmış kəskin münaqişəli vəziyyətlə bağlı SSRİ rəhbərliyinin ikiüzlü siyasətinə etiraz əlaməti olaraq, 1991-ci ilin iyulunda Sovet İttifaqı Kommunist Partiyasının sıralarını tərk edib. 1990-cı ilin iyulunda Azərbaycana qayıdan Heydər Əliyev ilk əvvəl Bakıda, sonra isə Naxçıvanda yaşayıb, həmin ildə də Azərbaycan Ali Sovetinə deputat seçilib. O, 1991-1993-cü illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri, Azərbaycan Respublikası Ali Soveti sədrinin müavini olub. Heydər Əliyev 1992-ci ildə Yeni Azərbaycan Partiyasının Naxçıvan şəhərində keçirilmiş təsis qurultayında partiyanın sədri seçilib.
1993-cü il iyunun 15-də Azərbaycan Ali Sovetinin sədri seçilən Heydər Əliyev iyunun 24-də Milli Məclisin qərarı ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətlərini həyata keçirməyə başlayıb. 1993-cü il oktyabrın 3-də ümumxalq səsverməsi nəticəsində Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilib. O, 1998-ci il oktyabrın 11-də keçirilən növbəti prezident seçkilərində yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilib. 2003-cü il oktyabrın 15-də keçiriləcək prezident seçkilərində namizədliyinin irəli sürülməsinə razılıq vermiş Heydər Əliyev səhhətində yaranmış problemlərlə əlaqədar seçkilərdə iştirakdan imtina edib.
Uzun müddət ABŞ-ın Klivlend klinikasında müalicə olunan Heydər Əliyev 2003-cü il dekabrın 12-də dünyasını dəyişib.

Сегодня исполнилось 19 лет со дня смерти общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Гейдар Алирза Алиев родился 10 мая 1923 года в Нахчыване. Гейдар Алиев, работавший в системе органов безопасности с 1944 года.
С 1964 года работал заместителем председателя Комитета государственной безопасности при Совете Министров Азербайджанской ССР, а с 1967 года - его председателем, дослужившись до генерал-майора . В те годы он получил специальное высшее образование в Ленинграде, а в 1957 году окончил исторический факультет Азербайджанского государственного университета. На июльском 1969 года пленуме ЦК Коммунистической партии Азербайджанской ССР Гейдар Алиев был избран первым секретарем ЦК Коммунистической партии Азербайджанской ССР. Гейдар Алиев, избранный в декабре 1982 года членом Политбюро ЦК КПСС, был назначен первым заместителем председателя Совета Министров СССР и стал одним из руководителей СССР. Гейдар Алиев подал в отставку в октябре 1987 года в знак протеста против политической линии, проведенной Политбюро ЦК Коммунистической партии Советского Союза и Генеральным секретарем Михаилом Горбачевым.
20 января 1990 года Гейдар Алиев выступил в представительстве Азербайджана в Москве с заявлением по поводу кровавой трагедии, учиненной советскими войсками в Баку, и потребовал наказания организаторов и исполнителей преступления, совершенного против азербайджанского народа. Вышел из рядов Коммунистической партии Советского Союза в июле 1991 года в знак протеста против лицемерной политики руководства СССР в отношении острой конфликтной ситуации в Нагорном Карабахе. Гейдар Алиев, вернувшийся в Азербайджан в июле 1990 года, жил сначала в Баку, а затем в Нахчыване, в том же году был избран депутатом Верховного Совета Азербайджана. В 1991-1993 годах был Председателем Верховного Собрания Нахчыванской Автономной Республики, заместителем Председателя Верховного Совета Азербайджанской Республики. В 1992 году Гейдар Алиев был избран председателем партии «Ени Азербайджан» на учредительном съезде, состоявшемся в Нахчыване.
15 июня 1993 года Гейдар Алиев, избранный Председателем Верховного Совета Азербайджана, 24 июня решением Милли Меджлиса приступил к исполнению полномочий Президента Азербайджанской Республики. 3 октября 1993 года в результате всенародного голосования Гейдар Алиев был избран Президентом Азербайджанской Республики. Он был переизбран Президентом Азербайджанской Республики на следующих президентских выборах, состоявшихся 11 октября 1998 года. Гейдар Алиев, давший согласие на выдвижение своей кандидатуры на президентских выборах, которые состоятся 15 октября 2003 года, отказался участвовать в выборах по состоянию здоровья.