Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyi ilə əməkdaşlıq əsasında Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinin “Ağıllı kənd” məktəbinin   şagirdləri üçün Ulu öndər Heydər Əliyevin 100-cü ildönümünə  həsr olunmuş  Maarifləndirici təlim təşkil olunub.
28 May 2023-ci il Azərbaycan Müstəqillik günündə keçirilən bu tədbir həmçinin “Ağıllı kənd” layihəsinin birinci mərhələsinin rəsmi  açılışının birinci ildönümünə təsadüf etdi.
Layihənin məqsədi: “Bir hadisənin qarşısını almaq, onun nəticəsinin aradan götürməkdən daha asandır.” (H.Əliyev)
Təlim iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılandı.
Məktəblilərə
• Əmək təhlükəsizliyinin əhəmiyyəti;
• Qaz təhlükəsizliyi;
• Yanğın təhlükəsizliyi;
• Liftdən istifadə qaydaları;
• Elektrik təhlükəsizliyi;
• İlk yardım anlayışı mövzularında ətraflı məlumat və tədbiqi üzrə ilkin bacarıqlar barədə danışıldı.
“Təhlükəsiz Məktəb” Sosial Pilot Layihəsinin bu tədbirindən “Ağıllı kənd”inin 100-ə qədər məktəbli və müəllim heyəti faydalandı.   Üşaqlara 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ərəfəsində hədiyyələr verildi, sağlamlıq və ətraf mühitinin qorunması üçün əhəmiyyət kəsb edən yaddaş vərəqələri, praktiki tövsiyələri əks etdirən çap materialları paylanıldı,  sertifikatlar təqdim olundu.  Məktəb heyəti isə maarifləndirici layihənin dəstəyinə görə dəyərləndirici nişanla təltif olundu.
Təlimçi heyətə isə müasir həyat standartlarının sosial dəyərlərinə əsaslanan inkişafının rəmzi olan “Ağıllı kənd”in qürur verən şərait və nailiyyətləri nümayiş edildi.
Uğurla həyata keçirilən tədbirin  təşkilatçılığında  “Şərqi Zəngəzur İqtisadi Rayonunda 1 saylı Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxsin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri  xanım İlhamiyyə Rza və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Qubadlı, Cəbrayil və Zəngilan rayonlarında  Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin məsləhətçisi Ceyhun Həsənovun dəstəyi və qonaqpərvərliyi  yüksək dəyərləndirildi  və əməkdaşlığın  davamlı olması arzulandı.

Social project "Safe School" in Zangilan
Within the framework of the "Safe School" Social Project implemented by the Azerbaijan State Labor Protection and Safety Technical Research Institute of the State Agency for Safe Conduct of Work in Industry and Mining Control of the Ministry of Emergencies of the Republic of Azerbaijan, An educational training dedicated to the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev was organized for the students of the "Smart village" school of Agalı village of Zangilan region on the basis of cooperation with the special representation of the President of the Republic of Azerbaijan in Gubadli, Jabrayil and Zangilan districts, which are included in the East Zangazur economic region.
This event, held on May 28, 2023, Azerbaijan Independence Day, also coincided with the first anniversary of the official opening of the first stage of the "Smart Village" project.
The purpose of the project: "It is easier to prevent danger than remove its aftermath" (H. Aliyev)
TThe training was met with great interest by the participants.
Schoolchildren were informed about:
Importance of labor safety;
Gas safety;
Fire safety;
Elevator usage rules;
Electrical safety;
First aid concepts and initial skills.
Up to 100 schoolchildren and teachers of the "Smart Village" benefited from this event of the "Safe School" Social Pilot Project. Children were given gifts on the eve of June 1 - International Day of Children's Protection, memory cards important for health and environmental protection, printed materials reflecting practical recommendations were distributed, certificates were presented. The school staff was awarded with an appreciation badge for the support of the educational project.
The training staff was shown the proud conditions and achievements of the "Smart Village", which is a symbol of the development of modern life standards based on social values.
Support and hospitality of Mrs. Ilhamiya Rza, Head of the Public Relations Department of the public legal entity "Restoration, Construction and Management Service No. 1 in East Zangezur Economic Region" and  Jeyhun Hasanov, adviser of the special representation of the President of the Republic of Azerbaijan in Gubadli, Jabrayil and Zangilan districts, which are included in the East Zangezur economic region were highly appreciated  and desire for continued cooperation was expressed.