Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Elmi Şurasının 27 sentyabr 2023-cü il tarixində növbəti İclası keçirilib.
29 Sentyabr, 2026
İclasın əvvəlində Elmi Şura üzvləri Qarabağın azadlığı uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Elmi Şuranın gündəliyinin birinci məsələsi 2023-cü ilin birinci yarımilliyində İnistitutun Tematik iş planına uyğun olaraq, rəhbərlik etdikləri şöbə və laboratoriyalarda aparılan işlərin hesabatı. Məruzə etdilər:
-Neftqazçıxarmada təhlükə potensiallı obyektlərin  təhlükəsizliyinin analizi, profilaktiki tədbirlərin işlənməsi və proqnoz-modelləşdirmə” şöbəsinin müdiri Yaşar Ələkbərov;
-Fiziki-kimyəvi tədqiqatlar laboratoriyasının müdiri Xəyal Əsgərov;
-Radiasiya sənayedə gigiyena və sanitariya laboratoriyasının müdiri Etibar Yusifli.
Elmi Şura üzvləri tərəfindən təkliflər verildi və münasibət bildirildi.
İnstitutun baş mühəndisi Saməddin Qəhrəmanov laboratoriyalarda avadanlıq və cihazların müasirləşdirilməsi istiqamətində aparılan işlərin vəziyyəti barəsində məruzə etdi. O, son zamanlar bu istiqamətdə aparılan işlərə baxmayaraq, müasir dövrün tələblərinə uyğun olan müayinə avadanlığına böyük ehtiyac olduğunu vurğuladı və bu məqsədlə aparıcı xarici şirkətlərlə qurulan əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətini qeyd etdi. Elmi Şura üzvləri bu məsələ barəsində fikirlərini bildirərək ehtiyac olan cihazların siyahısının tərtib edilməsini təklif etdilər.
Həmçinin, İnstitutun ali məktəblər və yaxın profilli elmi-tədqiqat müəssisələri ilə əməkdaşlığın səviyyəsi, peşəkar mütəxəssislərin və gənc kadrların elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunması.
İnstitutun saytında yaradılan “Elmi-tədqiqat işi”-nin (portalının) işi haqqında Elmi Şuranın sədr müavini, İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru dosent Pənah Süleymanov tərəfindən məlumat  verildi.
İclasda gənc kadrların hazırlanmasının vacibliyi vurğulandı.
Elmi Şura üzvləri görülən işlərə münasibət bildirdilər və öz tövsiyələrində gələcək planlardan söz açdılar.

27 сентября 2023 года состоялось очередное заседание Ученого совета Азербайджанского государственного Научно-исследовательского института охраны труда и техники безопасности.
27 сентября 2023 года состоялось очередное заседание Ученого совета  Азербайджанского государственного Научно-исследовательского института охраны труда и техники безопасности.
В начале заседания члены Ученого совета почтили минутой молчания светлую память наших шехидов, отдавших свои жизни за свободу Карабаха.
Первый вопрос повестки Ученого совета - отчет о работе, проделанной в возглавляемых ими отделах и лабораториях за первое полугодие 2023 года в соответствии с тематическим планом работы Института.
С отчетом выступили:
- Заведующий отделом анализа безопасности потенциально опасных объектов в нефтегазодобыче, разработки профилактических мер и прогноз-моделирования Яшар Алекперов;
- Заведующий лабораторией физико-химических исследований Хаял Аскеров;
- Заведующий лабораторией гигиены и санитарии в радиационной промышленности Этибар Юсифли.
Члены Ученого совета внесли предложения и высказали свои мнения.
Главный инженер Института Самеддин Гахраманов выступил с докладом о состоянии работ, проводимых в направлении модернизации оборудования и приборов в лабораториях. Он отметил, что, несмотря на проведенную в данном направлении работу, существует большая потребность в диагностическом оборудовании, отвечающем современным требованиям. С. Гахраманов подчеркнул важность сотрудничества с ведущими зарубежными компаниями в этом вопросе. Члены Ученого совета, высказавшись по этому поводу, предложили составить список необходимых приборов.
Также уровень сотрудничества Института с университетами и близкими по профилю научно-исследовательскими учреждениями, привлечение к научно-исследовательской работе профессиональных специалистов и молодых кадров.
Информацию о работе «Научно-исследовательской работы» (портала), созданного на сайте Института, представил заместитель председателя Ученого совета, заместитель директора Института по научной работе, доктор философии по технике доцент Панах Сулейманов.
На заседании была подчеркнута важность подготовки молодых кадров.
Члены Ученого совета высказали свое мнение относительно проделанной работы, в своих рекомендациях поведали о планах на будущее.