Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyi və Agentliyin Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşlarının iştirakı ilə Zəfər Gününə həsr olunmuş ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Aksiya 31 oktyabr 2025-ci il tarixində "Azərbaycan Yaşıllaşdırma və Landşaft Quruluşu" ASC-nin tabeli idarəsinin xidməti ərazisinin Bakı-Şamaxı magistral avtomobil yolunun 28-ci kilometrliyində yerləşən ərazidə təşkil olunub.
Tədbirin məqsədi ətraf mühitin qorunmasına töhfə vermək, yaşıllıq sahələrinin artırılmasına dəstək göstərmək, yaşıl və güclü Azərbaycan ideyasını təcəssüm etdirməkdən ibarət olub.

On October 31, a tree planting event dedicated to Victory Day took place.
An event dedicated to Victory Day was held with the participation of employees of the State Agency for the Safe Conduct of Work in Industry and Mining Control of the Ministry of Emergency Situations and the employees of the Scientific Research Institute of Labor Protection and Safety Engineering of the Agency.
The tree-planting campaign took place on October 31, 2025, in the service area of a subordinate department of “Azerbaijan Landscaping and Land Design” OJSC, located at the 28th kilometer of the Baku-Shamakhi highway.
The purpose of the event was to contribute to environmental protection, support the expansion of greenery, and embody the idea of a green and strong Azerbaijan.
Various types of trees were planted during the campaign, and appropriate agrotechnical care was provided for them.