FHN-in Elmi-Tədqiqat İnstitutu və NEBOSH təşkilatı arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Fövqəladə Hallar Nazirliyi Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutu (AzDƏMTTETİ) və “National Examination Board for Occupational Safety and Health” (Əməyin Təhlükəsizliyi və Sağlamlığı üzrə Milli İmtahan Şurası – NEBOSH) təşkilatı arasında Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu, AzDƏMTTETİ-nin direktoru Məmməd Bağır-zadə və NEBOSH-un Birləşmiş Krallıq və Avrasiya üzrə biznes inkişafı meneceri Christian Hopper tərəfindən imzalanıb.
AzDƏMTTETİ və NEBOSH arasında imzalanan Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu iki qurum arasında bərabərlik və qarşılıqlı fayda prinsipləri nəzərə alınmaqla, bilik və təcrübə mübadiləsi, birgə təlim və seminarların təşkili yolu ilə potensialın gücləndirilməsi, habelə müvafiq funksiyalar üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədini daşıyır. Bunun həyata keçirilməsi üçün tərəflərin nümayəndələrindən ibarət birgə işçi qrupunun yaradılması qərara alınıb.
Bundan əlavə, Memorandumun imzalanma mərasimində NEBOSH kvalifikasiya təlimlərinin və imtahanın Azərbaycan dilində təşkili məsələsi də müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, NEBOSH sağlamlıq, təhlükəsizlik və ətraf mühit üzrə kvalifikasiyalar təqdim edən aparıcı qlobal təşkilatdır. Belə ki, təşkilat tərəfindən təqdim edilən və beynəlxalq səviyyədə qəbul olunan kvalifikasiyalar iş yerində bütün səviyyələrdə əməyin mühafizəsi və ətraf mühit üzrə mütəxəssislərin, eləcə də fərdlərin səriştəsini artırmağa kömək edir. Fəaliyyətə başladığı 1979-cu ildən bəri dünyada 400.000-dən çox mütəxəssis NEBOSH kvalifikasiyalarını qazanıb.

Scientific Research Institute under MES and NEBOSH Board Sign a Memorandum of Understanding
Azerbaijan State Scientific-Research Institute of Labour Protection and Safety Engineering at the State Agency for Safe Working in Industry and Mountain-Mining Control under the Ministry of Emergencies of the Republic of Azerbaijan (AzDƏMTTETİ) and National Examination Board for Occupational Safety and Health (NEBOSH) have signed a Memorandum of Understanding on Strategic Partnership. The memorandum was signed by Mammad Baghir-zade, director of AzDƏMTTETİ and Christian Hopper Business Development Manager at NEBOSH for the United Kingdom and Eurasia.
The Memorandum of Understanding on Strategic Partnership has been signed between AzDƏMTTETİ and NEBOSH considering the principles of equality and mutual benefit between the two institutions and serves strengthening the potential through exchange of knowledge and experience, joint training and seminars, expanding cooperation on relevant functions. The sides have decided to establish a joint working group consisting of representatives of both institutions in order to achieve these objectives.
The sides have also discussed the organization of NEBOSH qualification trainings and examination in Azerbaijani at the signing ceremony.
Note that the National Examination Board in Occupation Safety and Health (NEBOSH) is a global examination board offering qualifications and courses in health, safety, environment and well-being management. It was founded in 1979 and has charitable status. It offers a range of qualifications and courses from introductory to professional level. Around 400,000 people worldwide hold a NEBOSH qualification.