FHN-in elmi-tədqiqat institutu tanınmış şirkətlə Anlaşma Memorandumu imzalayıb
Fövqəladə Hallar Nazirliyi Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutu (AzDƏMTTETİ) və “TWI Technology and Training Centre” şirkətinin Azərbaycan Nümayəndəliyi (TWI) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
TWI şirkəti böyük iş təcrübəsinə malik dünya səviyyəli elmi-texniki müəssisədir. 1946-cı ildən fəaliyyətə başlayan şirkətin baş ofisi İngiltərənin Kembric şəhərində yerləşir. Burada sənayenin bütün sahələrini (neft-qaz, aerokosmik, tikinti, nəqliyyat, tibbi avadanlıqlar və s.) əhatə edən xidmətlər göstərilir. 80 illik beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq, şirkət Dağıdıcı və Qeyri-Dağıdıcı testlər (DT & NDT), Qaynaq Texnologiyası, Sertifikatlaşdırma, Qaynaq Mühəndisliyi, Uyğunsuzluğun Araşdırılması, Boru xəttinin müayinəsi (AG/UG), Risk əsaslı Müayinə (RBI), Xidmət üçün uyğunluq (FFS) və Aktivin bütövlüyü (Aktivlərin bütövlüyünün idarə edilməsi), köhnəlmiş obyektlərin müayinəsi, mühəndis proqram təminatı və s. üzrə ixtisaslaşıb. Eyni zamanda, şirkətin beynəlxalq Təlim və Sertifikatlaşdırma Mərkəzi yerli mütəxəssislərin müasir tələblərə uyğun inkişaf etməsinə şərait yaradır.
AzDƏMTTETİ və TWI arasında imzalanan Anlaşma Memorandumunun əsas məqsədi iki qurum arasında sənaye və dağ-mədən sahələrində texniki təhlükəsizliyin və əməyin mühafizəsinin təmin edilməsi üzrə elmi-texniki, metodiki xidmətlərin göstərilməsində, həmçinin texniki normativ hüquqi aktların və digər sənədlərin hazırlanması istiqamətlərində davamlı əməkdaşlığın qurulmasıdır.
Memorandum çərçivəsində TWI şirkəti AzDƏMTTETİ-nin fəaliyyət istiqamətləri üzrə birgə proqramların hazırlanmasında, beynəlxalq dəstək proqramlarında, eləcə də beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq çağırışlarının reallaşdırılmasının təmin edilməsində AzDƏMTTETİ-yə dəstək göstərəcək. Bundan əlavə, tərəflər əməkdaşlığın inkişafına töhfə verə biləcək birgə konfrans və seminarların təşkili, kadr hazırlığı üçün təlim və mentorluq dəstəyinin təmin edilməsi üçün qarşılıqlı təcrübə mübadiləsini təmin edəcəklər.

Scientific-Research Institute under the MES signs Memorandum of Understanding with world’s foremost company
04 September, 2022
Azerbaijan State Scientific-Research Institute of Labour Protection and Safety Engineering at the State Agency for Safe Working in Industry and Mountain-Mining Control under the Ministry of Emergencies of the Republic of Azerbaijan (AzDƏMTTETİ) and the Azerbaijan Office of ‘TWI Technology and Training Centre’ (TWI) have signed a Memorandum of Understanding.
TWI is one of the world’s foremost research and technology organizations. Established in 1946 in Cambridge, UK, the company offers services in all areas of industry, such as oil-gas, aerospace, construction, transportation, medical equipment, etc. Leaning on international experience of 80 years, the organization specializes in Destructive and Non-Destructive testing, Welding Technology, Certification, Welding Engineering, Nonconformity Inspection, Pipeline Inspection (AG/UG), Risk-Based Inspection (RBI), Fitness for Service (FFS), Asset Integrity (Asset Integrity Management), obsolescence inspection, engineering software, etc. At the same time, the Training and Certification Centre provides opportunities for local specialists to improve their skills according to modern requirements.
The main objective of the Memorandum of Understanding signed between AzDƏMTTETİ and TWI is to build sustainable cooperation between the two institutions on providing scientific-technical, methodical service and preparing technical normative legal acts and other documents on ensuring technical safety and labour protection in industries and mining.
TWI will assist AzDƏMTTETİ in putting together joint programs on the Institute’s main line of activities, in international support programs, as well as in ensuring the implementation of calls for cooperation with international organizations. Moreover, the two institutions will mutually exchange experience through organizing joint conferences and seminars, providing training and mentoring support for personnel, which can contribute to the development of cooperation.