Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutu tərəfindən “Təbii və texnogen xarakterli fövqəladə halların analizi və təsirinin azaldılmasının müasir metodlarının işlənməsi” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Onlayn formatda keçirilən konfransın təşkilində məqsəd fövqəladə hallarla bağlı məsələlərin öyrənilməsi və həlli sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssislər və alimlərlə təcrübə mübadiləsinin aparılması, onların elmi nəticələrinin və praktiki nailiyyətlərinin təqdim edilməsi üçün elmi-peşəkar platformanın yaradılması olub.
Konfransda Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin, SOCAR-ın Sənaye Təhlükəsizliyi İdarəsi və Bakı Ali Neft Məktəbinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikasının aktual məsələlərinə dair elmi məqalələr təqdim olunub, müzakirə aparılıb, təbii və texnogen mənşəli risklərin öyrənilməsinin, onların qarşısının alınmasının müasir üsulları və mövcud problemlər təhlil edilib.
Qeyd edək ki, konfransa təqdim olunmuş elmi məqalələrin Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun elmi jurnalında çap edilməsi nəzərdə tutulub.

AzDƏMTTETİ организовало научно-практическую конференцию
Научно-практическая конференция на тему «Разработка современных методов анализа природных и техногенных чрезвычайных ситуаций и снижения их воздействия» была проведена Научно-исследовательским институтом охраны труда и технической безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям.
Целью проведения конференции, состоявшейся в онлайн-формате, стало создание научно-профессиональной платформы для обмена опытом со специалистами и учёными, работающими в области изучения и решения вопросов, связанных с чрезвычайными ситуациями, а также для представления их научных результатов и практических достижений.
В конференции приняли участие представители Азербайджанского государственного научно-исследовательского института охраны труда и технической безопасности, Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, Азербайджанского института архитектуры и строительства, Управления промышленной безопасности SOCAR и Бакинской высшей нефтяной школы.
На мероприятии были представлены и обсуждены научные статьи по актуальным вопросам охраны труда и технической безопасности, проанализированы современные методы изучения природных и техногенных рисков, их предотвращения и существующие проблемы.
Отмечается, что научные статьи, представленные на конференцию, планируется опубликовать в научном журнале Азербайджанского государственного научно-исследовательского института охраны труда и технической безопасности.