Fövqəladə Hallar Nazirliyi Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutu və Azərbaycan Sənaye Təhlükəsizliyi Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “Texniki təhlükəsizliyin “Yaşıl” inkişafı” adlı elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransda Nazirliyin Aparatı və strukturuna daxil olan qurumlarının nümayəndələri, eləcə də ölkəmizdə fəaliyyət göstərən bir sıra ali təhsil müəssisələrinin məsul əməkdaşları, həmçinin COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti və “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə qlobal xarakter alan iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizəyə diqqətin artırılması, beynəlxalq həmrəyliyin gücləndirilməsinin vacibliyi, bu baxımdan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən elan olunmuş 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Sazişinin Tərəflər Konfransının 29-ci Sessiyasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Elmi-praktiki konfransın gedişatında təqdim olunan elmi məqalələr və məruzələr böyük maraq doğurub, texniki təhlükəsizliyin aktual aspektlərini əhatə edən məsələlər geniş müzakirə olunub və bu sahədə “yaşıl” inkişafa nail olunmasına dair təkliflər səsləndirilib.
Yekunda konfransda çıxış edən məruzəçilərə sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, konfransda toplanan elmi məqalələr Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun “PROHIS” jurnalında dərc olunacaq.

Год солидарности за зеленый мир
«Зеленое» развитие технической безопасности, посвященное «Году солидарности во имя зеленого мира», организованное совместно Азербайджанским государственным институтом технических исследований охраны труда и безопасности и Азербайджанской ассоциацией промышленной безопасности Государственного агентства безопасности. Порядок проведения работ в сфере промышленного и горного контроля МЧС» прошла научно-практическая конференция.
В конференции приняли участие ответственные сотрудники аппарата и учреждений министерства, а также ряда высших учебных заведений, действующих в нашей стране, а также представители COP29 «Азербайджан Оперейтинг Компани» и ЗАО «Азербайджанские Авиалинии».
На мероприятии повышенное внимание уделяется борьбе с глобальными изменениями климата, важности укрепления международной солидарности, в связи с этим, Сторон Рамочного соглашения ООН по изменению климата, которое пройдет в нашей стране в рамках "2024 года". Год солидарности за зеленый мир», объявленный Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым. Была подчеркнута важность 29-й сессии конференции.
Научные статьи и доклады, представленные в ходе научно-практической конференции, вызвали большой интерес, широко обсуждались вопросы, охватывающие актуальные аспекты технической безопасности, были высказаны предложения по достижению «зеленого» развития в этой области.
В завершение спикерам, выступившим на конференции, были вручены сертификаты.
Отметим, что собранные на конференции научные статьи будут опубликованы в журнале «PROHIS» Азербайджанского государственного института охраны труда и техники безопасности.