Fövqəladə Hallar Nazirliyi Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutu və Azərbaycan Sənaye Təhlükəsizliyi Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “Texniki təhlükəsizliyin “Yaşıl” inkişafı” adlı elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransda Nazirliyin Aparatı və strukturuna daxil olan qurumlarının nümayəndələri, eləcə də ölkəmizdə fəaliyyət göstərən bir sıra ali təhsil müəssisələrinin məsul əməkdaşları, həmçinin COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti və “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə qlobal xarakter alan iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizəyə diqqətin artırılması, beynəlxalq həmrəyliyin gücləndirilməsinin vacibliyi, bu baxımdan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən elan olunmuş 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Sazişinin Tərəflər Konfransının 29-ci Sessiyasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Elmi-praktiki konfransın gedişatında təqdim olunan elmi məqalələr və məruzələr böyük maraq doğurub, texniki təhlükəsizliyin aktual aspektlərini əhatə edən məsələlər geniş müzakirə olunub və bu sahədə “yaşıl” inkişafa nail olunmasına dair təkliflər səsləndirilib.
Yekunda konfransda çıxış edən məruzəçilərə sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, konfransda toplanan elmi məqalələr Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun “PROHIS” jurnalında dərc olunacaq.

A year of solidarity for a green world
"Green" development of technical safety, dedicated to the "Year of solidarity for the sake of a green world", jointly organized by the Azerbaijan State Institute of Labor Protection and Safety Technical Research and the Azerbaijan Industrial Safety Association of the State Agency for Safe Conduct of Work in Industry and Mining Control of the Ministry of Emergencies "a scientific-practical conference was held.
The conference was attended by responsible employees of the Ministry's Office and institutions, as well as a number of higher education institutions operating in our country, as well as representatives of COP29 Azerbaijan Operating Company and "Azerbaijan Airlines" CJSC.
At the event, increasing attention to the fight against global climate changes, the importance of strengthening international solidarity, in this regard, the Parties to the UN Framework Agreement on Climate Change, which will be held in our country within the framework of the 2024 "Year of Solidarity for the Green World" announced by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, The importance of the 29th Session of the Conference was emphasized.
The scientific articles and reports presented during the scientific-practical conference aroused great interest, the issues covering the actual aspects of technical safety were widely discussed, and proposals were made to achieve "green" development in this field.
In the end, certificates were presented to the speakers who spoke at the conference.
It should be noted that the scientific articles collected at the conference will be published in the "PROHIS" magazine of the Azerbaijan State Institute of Labor Protection and Safety Technology.