Beynəlxalq Sülh Günü Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 30 noyabr 1981-ci ildəki qərarı ilə bütün dünyada qeyd olunur. Dünyanın 192 ölkəsi yekdil olaraq bu qərarın lehinə səs verib.
21 sentyabr nəinki yalnız xalqlar arasında, həmçinin, ailələrdə, məktəblərdə köklü zorakılığa qarşı mübarizənin əldə olunmasına nail olmaq üçün bir gündür. Bu səbəbdən də 21 Sentyabr bütün planet insanları üçün çox vacibdir.
Bu gün üçün əsas məqsədlərdən biri insanları sülhə cəlb etməkdir. Bu səbəbdən də yaşından, irqindən, milliyyətindən, dinindən və cinsindən asılı olmayaraq, sülhə nail olmaq istəyən hər kəsin yardımına ehtiyac var.
Müharibənin ağır, gərgin günləri arxada qalıb. Uzun müddət sonsuz görünən və bizi sıxan haqsızlığın ağır yükü nəhayət, çiyinlərimizdən götürüldü. Bu qələbə sevincini bizə qəhrəmanlıq zirvəsində ölümün üzünə cəsarətlə baxaraq, əziz hədəfinə doğru irəliləyən cəsur döyüşçülər - qalib sərkərdə İlham Əliyev başda olmaqla Azərbaycan xalqının övladları bəxş etdilər.
Ötən günlərin ağrı-acısından, sevincindən, qanı bahasına doğma torpaqlarını fəth edən igid oğullarımızın qəhrəmanlığından, bütün dünyaya örnək olmuş xalq birliyindən, sənət və tarixi əsərlərdən yazılacaq, filmlər çəkiləcək, hər bir şəhidin, qazinin adı əbədiləşdiriləcək və heç vaxt unudulmayacaq, onların gözəl xatirəsi qəlblərdə yaşayacaqdır.
Azərbaycanın müasir tarixini yazan əvəzsiz lider, müasir ordumuzun zəfər sərkərdəsi İlham Əliyevin Azərbaycan xalqının xoşbəxt gələcəyi, ölkəmizdə əmin-amanlıq uğrunda mübarizəsini bu gün də davam etdirən qəhrəmanlıq salnaməsi gələcək nəsillər, eləcə də digər ölkələr üçün örnək olacaqdır.

21 сентября-Международный День мира
21 сентября-это день для достижения борьбы с насилием не только между народами, но и в семьях, школах. Вот почему 21 сентября так важно для людей на всей планете.
Одна из главных целей на сегодня-привлечь людей к миру. Вот почему помощь нужна всем, кто хочет достичь мира, независимо от возраста, расы, национальности, религии или пола.
Тяжелые, напряженные дни войны остались позади. Тяжелый груз несправедливости, который долгое время казался бесконечным и давил на нас, наконец, был снят с наших плеч. Эту радость Победы подарили нам отважные воины - дети азербайджанского народа во главе с полководцем-победителем Ильхамом Алиевым, которые на пике героизма смело смотрели в лицо смерти и шли к заветной цели.
От боли и радости прошедших дней, от героизма наших храбрых сыновей, покоривших родные земли ценой своей крови, от народного единства, ставшего примером для всего мира, от произведений искусства и истории будут написаны, сняты фильмы, увековечены и никогда не будут забыты имена каждого ветерана, в сердцах будет жить их прекрасная память.
Героическая летопись бессменного лидера Азербайджана, победоносного полководца нашей современной армии Ильхама Алиева, который и сегодня продолжает свою борьбу за счастливое будущее азербайджанского народа, за мир в нашей стране, станет примером для будущих поколений, а также для других стран.