FHN-in Elmi-Tədqiqat İnstitutu ilə ETN-in Neft və Qaz İnstitutu arasında Memorandum imzalanıb
Fövqəladə Hallar Nazirliyi Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutu (AzDƏMTTETİ) və Elm və Təhsil Nazirliyinin Neft və Qaz İnstitutu arasında birgə əməkdaşlıq barədə Memorandum imzalanıb.
Memorandum AzDƏMTTETİ-nin direktoru Məmməd Bağır-zadə və Neft və Qaz İnstitutunun baş direktoru akademik Fəxrəddin Qədirov tərəfindən imzalanıb.
Əməkdaşlıq barədə Memorandum AzDƏMTTETİ və Neft və Qaz İnstitutu tərəfindən Azərbaycanda neft-qaz axtarışı və kəşfiyyatı, quyuların qazılması və təmiri, yataqların işlənməsi, layların neft veriminin artırılması, neft-qazın nəqli və emalı, mövcud texnologiyaların və avadanlıqların etibarlılığı, yerin təki və ətraf mühitin mühafizəsi, iqlim dəyişmələrinə mənfi təsirin azaldılması proseslərinə yönəlmiş elmi-tədqiqat işlərinin birlikdə aparılmasına şərait yaradacaq.
Həmçinin, əməkdaşlığın digər istiqamətlərinin müəyyən edilməsi, qarşılıqlı informasiya mübadiləsi və məsləhətləşmələrin aparılması üçün birgə işçi qrupunun yaradılması nəzərdə tutulur.

Подписан Меморандум между НИИ МИД и Институтом нефти и газа ЭТН
Подписан меморандум о совместном сотрудничестве между Азербайджанским государственным научно-исследовательским институтом охраны труда и безопасности (АзДАМТТЭТИ) Государственного агентства по безопасному ведению работ в промышленности и горнодобывающей промышленности Министерства по чрезвычайным ситуациям и Институтом нефти и газа Азербайджанской Республики. Министерство науки и образования.
Меморандум подписали директор АзДМТТЭТИ Мамед Багир-заде и генеральный директор Института нефти и газа академик Фахраддин Гадыров.
Меморандум о сотрудничестве по поиску и разведке нефти и газа, бурению и ремонту скважин, разработке месторождений, повышению нефтеотдачи пластов, транспортировке и переработке нефти и газа, надежности существующих технологий и оборудования, охране недр и окружающей среды в Азербайджане от AzDAMTTETI и Института нефти и газа, создадут условия для совместного проведения научно-исследовательских работ, направленных на процессы снижения негативного воздействия на изменение климата.
Также планируется создать совместную рабочую группу для определения других направлений сотрудничества, взаимного обмена информацией и консультаций.