Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Elmi Şurasının 27 sentyabr 2023-cü il tarixində növbəti İclası keçirilib.
03 Oktyabr, 2023
İclasın əvvəlində Elmi Şura üzvləri Qarabağın azadlığı uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Elmi Şuranın gündəliyinin birinci məsələsi 2023-cü ilin birinci yarımilliyində İnistitutun Tematik iş planına uyğun olaraq, rəhbərlik etdikləri şöbə və laboratoriyalarda aparılan işlərin hesabatı. Məruzə etdilər:
• Neftqazçıxarmada təhlükə potensiallı obyektlərin  təhlükəsizliyinin analizi, profilaktiki tədbirlərin işlənməsi və proqnoz-modelləşdirmə” şöbəsinin müdiri Yaşar Ələkbərov;
• Fiziki-kimyəvi tədqiqatlar laboratoriyasının müdiri Xəyal Əsgərov;
• Radiasiya sənayedə gigiyena və sanitariya laboratoriyasının müdiri Etibar Yusifli.
Elmi Şura üzvləri tərəfindən təkliflər verildi və münasibət bildirildi.
İnstitutun baş mühəndisi Saməddin Qəhrəmanov laboratoriyalarda avadanlıq və cihazların müasirləşdirilməsi istiqamətində aparılan işlərin vəziyyəti barəsində məruzə etdi. O, son zamanlar bu istiqamətdə aparılan işlərə baxmayaraq, müasir dövrün tələblərinə uyğun olan müayinə avadanlığına böyük ehtiyac olduğunu vurğuladı və bu məqsədlə aparıcı xarici şirkətlərlə qurulan əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətini qeyd etdi. Elmi Şura üzvləri bu məsələ barəsində fikirlərini bildirərək ehtiyac olan cihazların siyahısının tərtib edilməsini təklif etdilər.
Həmçinin, İnstitutun ali məktəblər və yaxın profilli elmi-tədqiqat müəssisələri ilə əməkdaşlığın səviyyəsi, peşəkar mütəxəssislərin və gənc kadrların elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunması.
İnstitutun saytında yaradılan “Elmi-tədqiqat işi”-nin (portalının) işi haqqında Elmi Şuranın sədr müavini, İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru dosent Pənah Süleymanov tərəfindən məlumat  verildi.
İclasda gənc kadrların hazırlanmasının vacibliyi vurğulandı.
Elmi Şura üzvləri görülən işlərə münasibət bildirdilər və öz tövsiyələrində gələcək planlardan söz açdılar.

On September 27, 2023, the Academic Council of the Azerbaijan State Research Institute of Occupational Health and Safety held a regular meeting.
03 October, 2023
At the beginning of the meeting, members of the Academic Council honored the blessed memory of our martyrs who gave their lives for the freedom of Garabagh with a minute of silence.
The first issue on the agenda of the Academic Council is a report on the work done in the departments and laboratories they head for the first half of 2023 in accordance with the thematic work plan of the Institute.
The report was made by:
• Yashar Alakbarov, Head of the Department for Safety Analysis of Potentially Hazardous Facilities in Oil and Gas Production, Development of Preventive Measures and Forecast Modeling;
• Khayal Asgarov, Head of the Laboratory of Physico-Chemical Research;
• Etibar Yusifli, Head of the Laboratory of Hygiene and Sanitation in the Radiation Industry.
Members of the Academic Council made proposals and expressed their opinions.
The chief engineer of the Institute, Samaddin Gahramanov, made a report on the state of work carried out in the direction of modernizing equipment and instruments in the laboratories. He noted that, despite the work carried out in this direction, there is a great need for diagnostic equipment that meets modern requirements. S. Gahramanov emphasized the importance of cooperation with leading foreign companies in this matter. Members of the Scientific Council, speaking on this matter, proposed to draw up a list of necessary instruments.
Moreover,  the level of cooperation of the Institute with universities and similar research institutions, the involvement of professional specialists and young personnel in research work.
Information about the work of the “Research Work” (portal), created on the Institute’s website, was presented by the Deputy Chairman of the Academic Council, Deputy Director of the Institute for Scientific Work, Doctor of Philosophy in Engineering, Associate Professor Panah Suleymanov.
The importance of training young personnel was emphasized at the meeting.
Members of the Academic Council expressed their opinions on the work done and, in their recommendations, talked about plans for the future.